Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Zaorálek se omluvil za přirovnání dalajlamy k Henleinovi

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se omluvil za dnešní přirovnání setkání s dalajlamou ke schůzce s Konradem Henleinem. Chtěl podle svých slov ukázat, jak oficiální přijímání dalajlamy politiky vidí Čína. Sdělil to dnes na sociální sítitwitter. Henlein založil v Československu za první republiky Sudetoněmeckou stranu, která spolupracovala s režimem Adolfa Hitlera v Německu. Čína považuje tibetského duchovního vůdce dalajlamu za separatistu.

Zaorálek řekl novinářům po dnešní schůzce ústavních činitelů na Pražském hradě, že setkání s dalajlamou je pro čínskou vládu „jak kdyby se někdo setkával s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda“. „Použil jsem příměr, který nebyl vhodný, a uvědomuji si, že je za hranou,“ uvedl později Zaorálek. „Chtěl jsem na extrémním příkladu vysvětlit, jak se Čína může dívat na oficiální přijetí dalajlamy,“ doplnil.

Čína označuje jednaosmdesátiletého dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír, za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet, který čínská vojska v roce 1950 obsadila, za nedílnou součást čínského území. Kvůli setkání tuzemských politiků s dalajlamou v polovině října hrozila Čína Česku zhoršením vztahů. V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou parlamentních komor vydali prohlášení o respektu k územní celistvosti Číny.

Newsletter