Zaorálek v Íránu uvedl české firmy, jež sondují terén pro obchody

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes v íránském Isfahánu zahájil podnikatelské fórum, kde se zástupci českých firem pokoušejí najít obchodní partnery na osmdesátimilionovém íránském trhu. Ten se zřejmě už v první polovině příštího roku otevře po zrušení mezinárodních hospodářských sankcí, které mají skončit díky červencové dohodě o omezení íránského jaderného programu.

Česká delegace se zástupci více než pěti desítek podniků dorazila do Íránu v pátek. Jde o jednu z prvních podnikatelských misí z Evropy, odkud nyní na Střední východ míří řada politiků. V Teheránu už jednali například zástupci vlád Francie, Itálie či Německa.

Česko-íránské obchodní vztahy mají dlouhou tradici, v poslední době je ale kromě sankcí poškodilo i „tiché embargo“ ze strany Teheránu. To platilo v letech 2003 až 2007, a to kvůli Íránci kritizovanému perskému vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE) z Prahy. Zatímco ještě v roce 2010 dosahovala hodnota českého vývozu do Íránu 1,8 miliardy Kč, loni se vyvezlo zboží jen za 564 milionů Kč.

„Írán nabízí veliké příležitosti. Mohlo by se zdát, že je nabízí všem… ale Česká republika je skutečně země, která díky tomu, co už tady v minulosti dokázala, je přece jen vnímána v něčem lépe… Oproti ostatním zemím máme velice dobrou značku,“ řekl novinářům Zaorálek. Šéf české diplomacie ale zároveň mírnil přehnaná očekávání, protože rozjezd konkrétních projektů podle něj není záležitostí měsíců, ale spíše let.

„Měli jsme vždycky dobré vztahy, naši lidé vám důvěřují, je zde velký prostor pro spolupráci,“ potvrdil Zaorálkova slova na fóru před českými a íránskými podnikateli prezident Isfahánské komory průmyslu, hornictví a zemědělství Sejjed Abdolvaháb Sahlabadí.

„Nabízejí se zde příležitosti pro obchodní spolupráci třeba v oblasti těžebního průmyslu a geologických prací, environmentálních technologií, zavlažovacích systémů a čističek odpadních vod, v dopravní infrastruktuře a dalších odvětvích,“ uvedl předseda zahraniční sekce Hospodářské komory ČR Ilja Mazánek, který podnikatelskou delegaci v Íránu vede.

Navázat na už existující spolupráci či hledat nové partnery tak chtějí například firmy, které dodávají turbíny pro vodní elektrárny, strojírenské výrobky a technologie či zařízení pro těžbu ropy. Do Íránu však vyrazili i zástupci bank, poradenských a právnických firem, výrobci zařízení pro nemocnice či farmaceutické společnosti.

 

Newsletter