Zaorálek vyjednal posílení ekonomické diplomacie a bezpečnosti

Ministerstvo zahraničních věcí chce posílit ekonomickou diplomacii na zastoupeních ČR v Izraeli, Švýcarsku či Spojených státech a dále v oblasti Středního východu. Na některých ambasádách zase potřebuje posílit bezpečnost. Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes novinářům řekl, že se na jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) na posílení rozpočtu na tyto účely shodl. Konkrétní částku podle něj později vyjednají náměstci. Při příchodu Zaorálek mluvil o požadavcích ve výši zhruba 800 milionů korun.

Podle Zaorálka roste export se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Izrael či Švýcarsko, proto chce MZV v těchto zemích posílit ekonomickou diplomacii. Zaměřit se chce rovněž na Střední východ a některé země, kde se podle Zaorálka otevírají možnosti, jako je Írán či Kuba.

Kromě toho potřebuje úřad peníze na zajištění lepší bezpečnosti zastupitelských úřadů v místech, kde se zhoršila bezpečnostní situace nebo probíhají konflikty. Zaorálek zmínil opět Střední východ a některé oblasti Asie. „Chceme-li tam mít zastoupení, musíme i posílit ochranu úřadů,“ poznamenal. V některých zemích chce mít Česko nově velvyslance, řekl bez bližších podrobností ministr.

Na dotaz, zda se s ministrem financí na předložených požadavcích shodli, uvedl: „Mám pocit, že ty věci byly víceméně přijaty. Detaily, které se týkají cifer, dohodnou náměstci.“

Newsletter