Západoevropské akcie opět klesly kvůli obavám z brexitu

Západoevropské akcie dnes potřetí za sebou oslabily kvůli přetrvávajícím obavám z odchodu Británie z Evropské unie. Index FTSEurofirst 300 klesl o 1,64 procenta a uzavřel na 1264,83 bodu. Od začátku týdne již ztratil téměř čtyři procenta.

Na poklesu se velkou měrou podílely bankovní společnosti, jejichž index se dnes propadl o 2,6 procenta a uzavřel na nejnižší úrovni od listopadu 2011. Ceny akcií největší německé banky Deutsche Bank a švýcarského konkurenta Credit Suisse klesly až na rekordní minima.

Index automobilového sektoru během dnešního obchodování sestoupil na tříleté minimum. „Obavy z brexitu zvrátily optimismus investorů ohledně hospodářského růstu v Evropě, což podtrhlo hrozbu prudšího zpomalení evropského prodeje automobilů,“ uvedl analytik Emanuele Rigamonti ze společnosti JCI Capital.

Analytik Valentijn van Nieuwenhuijzen z firmy NN Investment Partners předpověděl, že burzy v eurozóně budou po určitou dobu zaostávat za akciovými trhy ve Spojených státech. „Je nepravděpodobné, že by evropské akcie podávaly lepší výkon než americké, dokud bude přetrvávat politická nejistota a dokud nebude možné posoudit skutečné ekonomické dopady. Může to být dlouhá doba,“ uvedl.

Newsletter