Západoevropské akcie vystoupily na více než roční maxima

Západoevropské akciové trhy zahájily nový rok výstupem na nová maxima za více než rok. Burzy dnes podpořily zejména příznivé zprávy ze zpracovatelského průmyslu zemí eurozóny. Západoevropský index STOXX 600 zpevnil o 0,5 procenta na 363,22 bodu, nejvyšší úroveň od prosince 2015. Navázal tím na vzestup o 5,7 procenta, jehož dosáhl minulý měsíc, i když za celý loňský rok 1,2 procenta ztratil.

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny dosáhla v prosinci nejrychlejšího tempa růstu za posledních pět let, plyne z dnešního průzkumu agentury IHS Markit mezi nákupními manažery. Německý průmysl rostl nejrychleji za téměř tři roky, ve Francii byl růst nejrychlejší za pět a půl roku a v Itálii rostla průmyslová aktivita nejvíce od června.

Německý index DAX dnes vystoupil o 1,02 procenta na maximum za 17 měsíců, pařížský CAC-40 si připsal 0,60 procenta a dosáhl nejvyšší úrovně za 13 měsíců. Milánský index FTSE MIB, který loni kvůli problémům italských bank ztratil 10,2 procenta, dnes díky oživení bankovních akcií získal 1,7 procenta a vystoupil na maximum od loňského ledna.

Londýnská burza zůstala dnes kvůli oslavám nového roku zavřená. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 uzavřel loňský rok na rekordních maximech a celoročním dvouciferným růstem za sebou daleko nechal indexy ostatních evropských burz.

Newsletter