Zaplatíme až 5 tisíc za zapálení si v restauraci?

Za porušení zákazu kouření ve veřejných prostorách by kuřákům podle ministerského návrhu protikuřáckého zákona měla hrozit pokuta 5000 korun. Provozovatelé hospod by zaplatili až 50.000 korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček to dnes oznámil novinářům při představení hlavních cílů předlohy. 

Ministr chce zákonem také založit fond na podporu projektů souvisejících s prevencí před užíváním návykových látek. Příjmem fondu by mělo být jedno procento výnosu ze spotřební daně z tabáku, uvedl Němeček. Je přesvědčen o tom, že hlavní cíle zákona získají dostatečnou podporu i v Parlamentu. 

Chystaný zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek má v souladu s jeho původním záměrem zavést úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech či tanečních zábavách. Vztahoval by se i na elektronické cigarety, řekl ministr. Na nápojových lístcích by také musel být jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. 

Návrh má podle Němečka rovněž umožnit obcím, aby vyhláškou zakázaly kouření v místech, kde se pro to rozhodnou. Mělo by se to týkat například okolí škol nebo hřišť, podotkl ministr. Pokud návrh stihne Parlament schválit včas, měl by platit od příštího roku. 

Newsletter