Zásah policie na ERÚ: Bylo jmenování Vesecké v pořádku?

Protikorupční policie dnes zasahuje ve třech pobočkách Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jeho mluvčí Jiří Chvojka ČTK řekl, že hledají jmenovací dekret místopředsedkyně úřadu a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která údajně byla jmenována v rozporu s energetickým zákonem. Podle úřadu je policejní zásah nepřiměřený, považuje ho za porušení své nezávislosti. 

„Provádíme úkony trestního řízení,“ řekl k tomu ČTK mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podle něj policie v tuto chvíli nemůže říct žádné bližší podrobnosti. 

Vesecká je místopředsedkyní energetického úřadu od loňského listopadu a na starost má legislativně správní oblast. Krátce po jejím jmenování instituce uvedla, že Vesecká splňuje všechny podmínky, které má na místopředsedu ERÚ energetický zákon. V zákoně se mj. uvádí, že místopředseda musí mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci. Vesecká byla před nástupem do úřadu advokátkou, v letech 2005 až 2010 byla nejvyšší státní zástupkyní. Podle ERÚ nicméně podmínku splňuje. 

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ČTK řekl, že o věci zatím nemá dostatek informací. „Chápu zájem o legitimnost jmenování paní Vesecké, ale nevím, jestli je nutné tento úřední problém řešit zásahovou jednotkou,“ uvedl ministr. 

Chvojka řekl, že policisté dnes přišli na úřad kolem 08:00 a měli s sebou příkaz k prohlídce. V ostravské, jihlavské a pražské pobočce energetického úřadu jich podle Chvojky bylo kolem čtyřiceti a odnášeli si počítače a papírovou dokumentaci. Mluvčí úřadu doplnil, že „o jmenovací dekret Vesecké, který hledají, už dříve požádali písemně, energetický úřad ale požádal o zdůvodnění, proč ho chtějí, a odpovědí byl zásah 40 policistů“. 

Úřad, který reguluje ceny elektřiny, plynu a tepla a stanovuje výši dotací pro obnovitelné zdroje, se chce proti postupu policie bránit. Podle mluvčího si bude stěžovat nejvyššímu státnímu zástupci a kvůli údajnému zpochybňování nezávislosti úřadu na to upozorní i evropskou komisi. „Je to největší možné porušení nezávislosti úřadu, když už se policie vměšuje do toho, jak a koho jmenujeme do vedení,“ uvedl Chvojka. 

Důvodem hledání jmenovacího dekretu je podle něj podezření, že Vesecká se stala místopředsedkyní ERÚ v rozporu s energetickým zákonem a že předsedkyně úřadu Alena Vitásková jejím jmenováním způsobila škodu ve výši platu Vesecké. Údajně jí byl plat vyplácen neoprávněně, uvedl Chvojka. Dodal, že úřad zásadně nesouhlasí s tím, že by Vesecká byla jmenována v rozporu se zákonem. 

Podle dřívějšího vyjádření Vitáskové je Vesecká dlouholetou profesionálkou v oblasti práva. Od jejího jmenování místopředsedkyní úřadu si proto slibovala pomoc při řešení komplikovaných sporů, kterými se ERÚ zabývá hlavně v souvislosti s nedávným solárním boomem. Právě státní podpora solární energetiky byla často důvodem skandálů a žalob, kterým úřad v uplynulých letech čelil. 

Newsletter