Zásah policie na MMR: Na objednávku EK u českého MF

Audit, na jehož základě dnes zasahovala policie na ministerstvu pro místní rozvoj, si vyžádala Evropská komise u ministerstva financí (MF). Novinářům to řekl náměstek ministra Lukáš Wagenknecht. Podle něj jeho úřad v této věci nepodal žádné trestní oznámení, policisté se na ministerstvo minulý týden sami obrátili s žádostí o informace. Ministryně pro místní rozvoj dnes uvedla, že zásah se týká zakázky na monitorovací systém MS2014+, který by měl evidovat všechny evropské dotace v období 2014 až 2020.

Wagenknecht řekl, že k výsledkům auditu monitorovacího systému prozatím nemůže sdělit žádné detaily, protože ministerstvo pro místní rozvoj má v současné době desetidenní lhůtu k tomu, aby se ke zjištěním vyjádřilo. Náměstek zdůraznil, že žádost Evropské komise o provedení auditu není ničím nestandardním. Audit se podle něj týkal nastavení celého systému, nikoliv konkrétního období, a byl jednou z podmínek pro schválení operačního programu Technická pomoc.

Zakázku na monitorovací systém za více než miliardu korun v minulých letech získaly firmy Tesco SW a Datasys. Ministerstvo pro místní rozvoj v minulosti čelilo kritice kvůli předchozímu systému MSC2007+, který kvůli porušení zákona odmítla Evropská komise proplatit. Stamiliony tak šly ze státní pokladny.

Newsletter