Evropské akcie rostou, futures amerických jsou v plusu. Rostou i evropské a americké výnosy. Dolar zpevnil zpět pod 1,1300 EURUSD. Procyklické měny i měny regionu jsou v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,70 za euro.

Zástupci parlamentů V4 jednali v Česku, kritizovali kvóty

Zástupci parlamentů zemí visegrádské skupiny (V4) dnes po setkání na zámku Štiřín znovu kritizovali kvóty na přerozdělování uprchlíků a způsob jejich přijetí. Předseda českého Senátu Milan Štěch (ČSSD) mluvil o excesu, šéf maďarského parlamentu László Kövér zase o snaze federalizovat Evropu. Nepřímo také kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou.

„Stále si myslím, že to spíše byl takový exces, který se nebude opakovat, že se z toho zejména Evropská komise poučí a že nebude takováto rozhodnutí přijímat po ne úplném konsenzu,“ řekl dnes Štěch na tiskové konferenci k loňskému rozhodnutí o kvótách, proti němuž se vyslovilo několik zemí včetně České republiky.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) pokládá za chybu, že takto citlivá záležitost vůbec byla připuštěna do většinového rozhodování. „Pokud by Evropa přistupovala ohleduplněji k pozicím a názorům některých vlastních států, tak to vůbec nemuselo jít do většinového hlasování,“ míní. Podle Štěcha by si státy západní Evropy mohly ze zkušeností V4 vzít více pro sebe.

Nejsilněji dnes po jednání, kterého se ze zdravotních důvodů nemohl účastnit šéf slovenského parlamentu Andrej Danko, kvóty kritizoval zástupce Maďarska Kövér. Povinné kvóty jsou podle něj pokusem prosadit nebezpečný precedent, který je součástí snah o federalizaci Evropy. Navíc byl podle Kövéra vnucen silnějšími státy v Evropě těm ostatním.

Newsletter