Zástupci zahraničních věřitelů dorazili na kontrolu do Atén

Zástupci mezinárodních věřitelů dorazili do Řecka, kde mají zhodnotit, zda země plní podmínky nového záchranného programu v objemu 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Tým věřitelů ze tří evropských institucí a Mezinárodního měnového fondu (MMF) přezkoumá reformy přijaté 16. října a další chystané reformy, které musí Řecko brzy přijmout, aby mohlo získat slíbené tři miliardy eur z úvěru.

Slíbená částka je součástí první splátky ze záchranného úvěru v celkové výši 23 miliard eur. Z této částky již deset miliard Řecko získalo a dalších deset miliard je určeno na rekapitalizaci řeckých bank.

Na pořadu jednání věřitelů se zástupci Atén jsou hlavně fiskální a penzijní reformy a rekapitalizace řeckých bank. Delegace jednají v hotelu v centru Atén, uvedla agentura Reuters.

Levicová vláda již schválila zákony o zvýšení věku pro odchod do důchodu, příspěvků na zdravotní péči a zrušila téměř veškeré možnosti předčasného odchodu do důchodu. Učinila také kroky, které mají omezit daňové úniky. Další fáze reforem má zahrnovat zdanění zemědělců, zvýšení daní za soukromé vzdělávání a sloučení penzijních fondů. Státní úředníci a zaměstnanci v soukromém sektoru již vyzvali k celonárodní stávce na protest proti těmto opatřením, která se má uskutečnit 12. listopadu.

Řecká vláda by chtěla, aby kontrola věřitelů byla dokončena příští měsíc a rekapitalizace bank se uskutečnila do konce roku. Vláda by tak mohla začít jednat o odpuštění části dluhu

Newsletter