Závěr Wall Street: S&P 500 -0,1 %, DJIA -0,48 %, Nasdaq +0,29 %

Akcie ve Spojených státech dnes vesměs mírně oslabily, trh podkopal zejména pokles v sektorech spotřebního zboží a energetiky. Širší index Wall Street však v květnu poprvé za dva roky vykázal třetí měsíc nepřerušeného růstu.

Index Dow Jones v dnešním závěru klesl o 0,48 procenta na 17.787,13 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 0,1 procenta na 2096,95 bodu. Index technologického trhu Nasdaq skončil na 4948,06 bodu se ziskem 0,29 procenta.

Trh sice zpočátku podpořily údaje, podle nichž spotřebitelské výdaje v USA vzrostly v dubnu nejrychleji za šest let. Později však tyto zisky smazala zpráva o květnovém poklesu spotřebitelské důvěry.

Vedle akcií v sektoru spotřebního zboží oslabily trh i akcie energetických společností. Investoři se nyní budou zaměřovat na nejnovější ekonomické statistiky v čele s páteční zprávou o vývoji amerického trhu práce. Na základě nich budou odhadovat pravděpodobnost zvýšení základní úrokové sazby na příštím zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) v polovině června. Činitelé Fedu v posledních týdnech začali překvapivě naznačovat, že sazby by se mohly zvýšit již brzy.

S&P za celý květen získal 1,5 procenta a od počátku roku má k dobru více než dvě procenta. Nasdaq za březen přidal 3,6 procenta. Dow Jones posílil za květen jen nepatrně, byl to ale jeho čtvrtý měsíc růstu po sobě.

Kurz dolaru na devizovém trhu dnes mírně získal vůči euru a proti slábnoucí briské libře stoupl na osmidenní maximum. Libra reagovala poklesem na poslední průzkumy mínění, které ukázaly trend růstu podpory pro vystoupení země z Evropské unie.

Libra ke konci obchodování vůči dolaru klesla o 1,1 procenta na 1,4476 USD a za květen vykázala první měsíční pokles za tři měsíce. Euro pod tlakem poklesu libry oslabilo o 0,1 procenta na 1,1130 USD. Japonský jen těžil z nervozity na trzích a proti dolaru posílil o 0,5 procenta na 110,55 JPY.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, dnes zůstal téměř beze změny, za květen ale získal takřka tři procenta, nejvíce za šest měsíců. Dolar v minulých dnech a týdnech podpořily náznaky brzkého zvýšení základní úrokové sazby v USA.

Newsletter