Závěr Wall Street: S&P 500 -0,21 %, DJIA -0,09 %, Nasdaq -0,06 %

Americké akcie během dnešního obchodování mírně oslabily. Energetické podniky se dostaly pod tlak kvůli nižším cenám ropy, na akciovém trhu navíc přetrvává nejistota ohledně hospodářské politiky nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,09 procenta a obchodování uzavřel na 20.052,42 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,21 procenta na 2292,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,06 procenta na 5663,55 bodu.

Dolů dnes zamířily například akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil. Ceny ropy dnes klesly o více než procento, dolů je tlačí silnější dolar a vyhlídky na růst těžby suroviny ve Spojených státech.

Výrazný nárůst dnes naopak zaznamenaly akcie výrobce hraček Hasbro, jehož čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků. Tento týden zveřejní hospodářské výsledky také několik dalších významných podniků, například mediální gigant Walt Disney či největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola.

Na devizovém trhu se dolar vyšplhal až na týdenní maximum vůči euru, zároveň však oslabil vůči japonskému jenu. Jednotná evropská měna v závěru obchodování v New Yorku vykazovala vůči dolaru pokles o 0,3 procenta na 1,0750 USD. Během dne se propadla až na 1,0705 USD, tedy na nejnižší úroveň od 31. ledna.

Euro tlačí dolů nejistota před dubnovými prezidentskými volbami ve Francii. O víkendu oficiálně zahájila svou kampaň šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová, která v nedělním projevu slíbila, že bude bojovat proti globalizaci a bude prosazovat odchod Francie z eurozóny. Podle analytiků z americké banky JPMorgan by euro v případě jejího vítězství v prezidentských volbách mohlo oslabit o zhruba deset procent a dostat se pod paritu s dolarem.

Newsletter