Závěr Wall Street: S&P 500 +0,6 %, DJIA +0,38 %, Nasdaq +1,21 %

Akciové trhy ve Spojených státech během dnešního obchodování posílily v čele s technologickými podniky. Pozornost investorů se nyní soustředí na další vývoj úrokových sazeb americké centrální banky (Fed).

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,38 procenta a uzavřel na 17.500,94 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,60 procenta na 2052,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil dokonce o 1,21 procenta na 4769,56 bodu.

Za celý týden vykázal Dow Jonesův index pokles 0,2 procenta. Index S&P 500 nicméně stoupl o 0,3 procenta a Nasdaq si připsal dokonce 1,1 procenta.

Investory ve středu překvapil zápis z posledního zasedání Fedu, který signalizoval, že banka by již v červnu mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Podle analytika Jima Paulsena ze společnosti Wells Capital Management by měl nicméně akciový trh obsah zápisu přijmout jako známku zlepšující se ekonomické situace. „Ekonomika je v natolik dobrém stavu, že si Fed myslí, že by mohl sazby zvýšit,“ řekl Paulsen.

Technologický sektor dnes těžil z příznivého výhledu čipové společnosti Applied Materials. Akcie výrobce zemědělské a stavební techniky Deere však zamířily dolů po zprávě o poklesu čtvrtletních tržeb. Kvůli neuspokojivým čtvrtletním tržbám se dostaly pod tlak také akcie potravinářské firmy Campbell Soup.

Na devizovém trhu se dnes dolar díky vyhlídkám na blížící se zvýšení úrokových sazeb v USA vyšplhal na třítýdenní maximum vůči japonskému jenu. Vůči euru však mírně oslabil, protože investoři vybírali zisky z jeho předchozího růstu.

Dolar vůči jenu vystoupil až na 110,58 JPY, nejvýše od 28. dubna. Jednotná evropská měna vůči dolaru stoupla o zhruba 0,1 procenta na 1,1215 USD. Ve čtvrtek se přitom propadla až na sedmitýdenní minimum 1,1178 USD, napsala agentura Reuters.

Newsletter