Závěr Wall Street: S&P 500 -0,65 %, DJIA -0,43 %, Nasdaq -0,93 %

Americké akcie dnes opět klesly, hlavní index S&P 500 zaznamenal již sedmý pokles za sebou a poprvé od července uzavřel pod hranici 2100 bodů. Akciový trh tlačí dolů nejistota ohledně výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech. K poklesu přispívají rovněž vyhlídky na zvýšení úrokových sazeb.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes odepsal 0,43 procenta a uzavřel na 17.959,64 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,65 procenta na 2097,94 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite zaznamenal pokles o 0,93 procenta a den uzavřel na 5105,57 bodu.

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v posledních dnech ztrácí svůj dřívější náskok, podle některých průzkumů veřejného mínění se dokonce do vedení dostal její republikánský rival Donald Trump. „Hlavním faktorem jsou dnes obavy ohledně voleb. Vypadalo to, že Clintonová vyhraje, ale nyní posiluje Trump. To lidi znervózňuje,“ uvedl analytik Neil Massa ze společnosti Manulife Asset Management. „Trh nemá rád nejistotu,“ dodal.

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání nechala svou základní úrokovou sazbu beze změny. Naznačila však, že by mohla přikročit ke zvýšení úroků na prosincovém zasedání. Vyšší úrokové sazby obvykle tlačí akciový trh dolů, neboť přinášejí firmám dražší půjčky a zároveň snižují atraktivitu akcií ve srovnání s jinými investicemi, například s dluhopisy. „Máme tu volební nejistotu i nejistotu kolem Fedu,“ uvedl analytik John Canall ze společnosti LPL Financial.

Na devizovém trhu dolar kvůli nervozitě kolem prezidentských voleb pokračoval v poklesu a sestoupil na více než třítýdenní minima k euru, japonskému jenu, švýcarskému franku i britské libře. Díky vyhlídkám na zvýšení úroků v USA se však americké měně později podařilo část ztrát smazat.

V závěru obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru nárůst o 0,3 procenta na 1,1088 USD. Během dne přitom vystoupila až na 1,1123 USD, nejvyšší úroveň od 11. října.

Investoři považují Clintonovou za kandidátku, která by zachovala současné směřování Spojených států, zatímco případné Trumpovo vítězství mají spojeno spíše s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země. „Kolem Trumpa je zde mnoho neznámých,“ uvedl analytik Richard Franulovich ze společnosti Westpac Banking. „Takovou nejistotu trh zjevně nesnáší,“ dodal.

Newsletter