Závěr Wall Street: S&P 500 0,9 %, DJIA 1 %, Nasdaq 0,7 %

Americké akciové trhy si připsaly další zisky. Náladu na Wall Street podpořila nejprve stabilizace cen ropy a údaje o zdravém růstu domácí ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Ani následné opětovné obnovení poklesu cen černého zlata ale směr Wall Street neobrátilo. Index S&P 500 zpevnil o 0,9 %, DJIA o procento, Nasdaq o 0,7 procenta.

Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí podle konečných údajů o dvě procenta. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters i Bloomberg čekali výsledek 1,9 procenta.

Obchodování je před Vánoci slabší. Po dlouho očekávaném prvním zvýšení úrokových sazeb z minulého týdne se trh uklidnil a dostal se do užšího rozpětí.

Světové ceny ropy dnes večer po předchozích krátkém růstu obnovily pokles a severomořská ropa Brent sestoupila poprvé od poloviny roku 2004 pod 36 dolarů za barel. Trh předtím díky předvánočnímu rušení sázek na další pokles cen oživoval z pondělního propadu.

Cena Brentu klesla až na 35,98 dolaru za barel a překonala pondělní minimum 36,04 USD/b. Později se cena vrátila nad 36 dolarů. Tento měsíc ztratil Brent již 19 procent, což by znamenalo její nejhlubší měsíční propad od října 2008, kdy krachem banky Lehman Brothers vrcholila globální finanční krize.

Obchodníci rušili sázky na další pokles cen, protože se blíží sváteční období, v němž bývá obchodování slabé a nevyzpytatelné. Likvidace pozic sice trh podpořila, náladu ale oslabovala očekávání dalšího růstu zásob na americkém trhu a celkové obavy z pokračování vysokého převisu nabídky nad poptávkou ve světě. Nepříznivé pro oživení cen zůstává i počasí. Neobvykle teplý začátek zimy na severní polokouli oslabuje poptávku po topném oleji.

Nové dno: Ropa Brent je levnější než americká WTI

Newsletter