Zavražděná britská poslankyně dostávala výhružné vzkazy

Britská poslankyně Jo Coxová, která byla ve čtvrtek zavražděna, se před časem obrátila na policii poté, co obdržela „zlovolná sdělení“. Uvedla to podle agentura Reuters britská policie. Upřesnila, že při vyšetřování její stížnosti v březnu zatkla a pokárala jednoho muže, který ale není ten, kterého zadržela po čtvrteční vraždě.

Coxovou, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii, napadl útočník na ulici v jejím volebním okrsku v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu. Krátce po útoku zadrželi policisté 52letého muže považovaného za útočníka. Podle policejního mluvčího kriminalisté po nikom jiném nepátrají a o motivu činu odmítají spekulovat.

List The Sun dnes uvedl, že zadrženým je „duševně nemocný“ Tommy Mair, který žil v ústraní od smrti své babičky před 20 lety a podstoupil delší psychiatrickou léčbu.

Podle některých britských médií je na vině agresivní tón kampaně před referendem o členství země v EU 23. června. Svědci podle médií slyšeli muže při útoku křičet Britain First (Británie na prvním místě), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení usilující o odchod Británie z EU. Zástupci odchodu (takzvaného brexitu) i stoupenci dalšího členství okamžitě pozastavili kampaň, která bude pokračovat nejdříve o víkendu.

Britské listy bez ohledu na své politické preference a postoje k brexitu dnes shodně odsoudily vraždu 41leté matky dvou dětí z řad opoziční Labouristické strany. „Jedná se o útok proti lidskosti, ideálům a demokracii,“ napsal například deník The Guardian. Komentáře volají po co nejrychlejším vyšetření smrti poslankyně a lepší ochraně britských zákonodárců. Coxová se stala terčem střelby a útoku nožem u knihovny, kde se pravidelně scházela s voliči.

K řadě britských a zahraničních politiků, kteří odsoudili vraždu Coxové, se přidala i německá kancléřka Angela Merkelová. S ohledem na blížící se referendum je podle ní třeba „příšerné a dramatické“ zabití poslankyně vyjasnit co nejdříve. Zdůraznila, že ale v tomto stádiu nechce vraždu spojovat se čtvrtečním referendem.

Newsletter