Záznamová skříňka letadla Egyptair zachytila kouř na palubě

Údaje záznamové skříňky egyptského letadla, které v květnu spadlo do Středozemního moře, potvrdily, že detektory před zřícením stroje zaznamenaly kouř. Oznámili to dnes podle agentury AFP vyšetřovatelé neštěstí. Letadlo společnosti Egyptair na trase mezi Paříží a Káhirou spadlo 19. května a nikdo z 66 osob, které byly na palubě, nepřežil.

Příčina neštěstí není objasněna. Z moře byly ale vyzvednuty obě takzvané černé skříňky registrující informace o průběhu letu a komunikaci posádky. Byly však poškozeny a poslány do Francie na opravu. Jednotka se záznamy o technických parametrech letu už opravena je a byla poslána zpět do Egypta vyšetřovatelům. Druhá skříňka se zápisem konverzace v pilotní kabině je dosud ve Francii.

„Podle předběžných informací je na letovém záznamníku zachycen celý let. Údaje potvrzují informace ze systému ACARS o kouři na toaletě a v zařízení letadla,“ uvedli dnes vyšetřovatelé v prohlášení.

Trosky, které se podařilo nalézt, jsou podle prohlášení poškozeny působením vysokých teplot.

Systém ACARS předává pozemní kontrole prostřednictvím satelitů či radiofrekvencí z letadla krátká automatická hlášení, která se týkají nesrovnalostí, závad nebo vysazení některého zařízení. Informace z tohoto systému byly k dispozici už v květnu.

Pilot stroje se hlásil naposledy, když opouštěl řecký vzdušný prostor, ale o žádných potížích se nezmínil. Spekulace o možném teroristickém útoku nepotvrdila žádná skupina, která by se k akci přihlásila.

Newsletter