Záznamy hlasů v kabině zříceného letadla Egyptair se zachovaly

Záznamy z nahrávání rozhovorů v kabině egyptského letadla, které v květnu spadlo do Středozemního moře, jsou již zcela v pořádku a bude možné je analyzovat. Sdělili to dnes egyptští vyšetřovatelé ve Francii, kde stav paměťových jednotek takzvaných černých skříněk postiženého letounu prověřují francouzští odborníci.

„Výsledky testů jsou uspokojivé. Je možné číst záznamy z paměťové jednotky CVR (pro nahrávání hlasů v kokpitu),“ uvedl podle agentury AP egyptský tým v prohlášení. Analyzovat záznamy černých skříněk hodlá až v Káhiře, kam se po jejich kontrole a opravě ve Francii brzy vrátí.

Letadlo společnosti Egyptair na trase mezi Paříží a Káhirou spadlo 19. května a nikdo z 66 osob, které byly na palubě, nepřežil. Příčina neštěstí není objasněna. Z moře byly ale vyzvednuty obě takzvané černé skříňky registrující informace o průběhu letu a komunikaci posádky. Byly však poškozeny a poslány do Francie na opravu.

Jako první byla opravena jednotka se záznamy o technických parametrech letu. „Podle předběžných informací je na letovém záznamníku zachycen celý let. Údaje potvrzují informace ze systému ACARS o kouři na toaletě a v zařízení letadla,“ uvedli ve středu egyptští vyšetřovatelé v prohlášení.

Systém ACARS předává pozemní kontrole prostřednictvím satelitů či radiofrekvencí z letadla krátká automatická hlášení, která se týkají nesrovnalostí, závad nebo vysazení některého zařízení. Informace z tohoto systému byly k dispozici už v květnu.

Pilot stroje se hlásil naposledy, když opouštěl řecký vzdušný prostor, ale o žádných potížích se nezmínil. Spekulace o možném teroristickém útoku, které vyvstaly hlavně v Egyptě, nepotvrdila žádná skupina, která by se k akci přihlásila. Francie, která měla na palubě letounu více občanů, se přiklání k technické závadě.

Newsletter