Zda budou peníze na mzdy v OKD, bude zřejmé na přelomu týdne

Zda se podaří zajistit dost peněz na mzdy pro pracovníky OKD za měsíc květen v plné výši, bude zřejmé na přelomu tohoto a příštího týdne. Po dnešním jednání s insolvenčním správcem to uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Těžební společnost je od minulého měsíce v úpadku, dnes Krajský soud v Ostravě ustanovil prozatímní věřitelský výbor. Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že výbor má tři členy – český stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), zdravotní pojišťovnu Revírní bratrská pokladna a firmu Advanced World Transport (AWT).

„Nejpozději zítra (ve čtvrtek) bude odeslán předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) společný dopis vedení společnosti OKD a insolvenčního správce se žádostí o pomoc při úvěrovém financování OKD,“ uvedl Čelechovský. Složení předběžného věřitelského výboru podle něj odpovídá představě insolvenčního správce Leeho Loudy. „Insolvenční správce tuto skutečnost sdělil i insolvenčnímu soudu. Od zástupců nominovaných do předběžného insolvenčního výboru pak očekává intenzivní spolupráci,“ uvedl Čelechovský.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na začátku května řekl, že hlavním věřitelem OKD je podle všeho skupina Ad Hoc Group (AHG), které patří firma New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD. V prozatímním výboru AHG není. V úterý Mládek ve Frýdku-Místku uvedl, že je otázkou, zda AHG ve výboru bude. „Mají konflikt zájmu, jsou zároveň majitelé i věřitelé,“ řekl. Mluvčí AHG Roman Pařík dnes odmítl situaci na dotaz ČTK komentovat.

„Respektuji rozhodnutí soudu,“ sdělil dnes ČTK bez bližších podrobností v reakci Mládek. Louda v dopise Krajskému soudu v Ostravě uvedl, že ČSSZ podala k insolvenčnímu soudu přihlášku pohledávky téměř 75 milionů korun, Revírní bratrská pokladna pohledávku ve výši 34 milionů korun a AWT ve výši téměř 142 milionů korun, přičemž další dvě firmy ze skupiny AWT podaly přihlášky dohromady za více než 180 milionů korun.

Soud dále uvedl, že v této fázi řízení neuvažoval, že by členem výboru měl být věřitel s dosud nejvyšší přihlášenou pohledávkou, což je Citibank. „Tato pohledávka je přihlášena z titulu ručení. Členy výboru soud vybíral pouze z věřitelů nezajištěných, neboť žádný zajištěný věřitel se dosud nepřihlásil,“ stojí v usnesení soudu.

Mluvčí AWT Lukáš Kresač uvedl, že OKD je pro skupinu dlouholetým partnerem a významným zákazníkem. „Vítáme rozhodnutí soudu, který nás ustanovil členem prozatímního věřitelského výboru. Důvěry podílet se na dalších krocích, které zajistí provoz OKD, si velmi vážíme,“ uvedl Kresač.

Podle insolvenčního zákona chrání věřitelský výbor společný zájem věřitelů a v součinnosti s insolvenčním správcem přispívá k naplnění účelu insolvenčního řízení. Do doby, než je ustanoven a než je potvrzena volba jeho členů a náhradníků, může insolvenční soud i před první schůzí věřitelů a před rozhodnutím o úpadku jmenovat prozatímní věřitelský výbor.

V insolvenčním návrhu, který uhelná společnost sama na sebe podala, OKD uvedla, že má více než 650 věřitelů a dluží přes 17 miliard korun, které nedokáže splácet. Do insolvenčního řízení už se se svými pohledávkami přihlásilo přes 120 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.

V dolech OKD se dál těží uhlí. Společnost má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Návrhy řešení dopadů útlumu těžby řeší vláda.

Newsletter