Zdravotní pojišťovny vyzvaly lékaře k odvolání stávky

Zdravotní pojišťovny dnes vyzvaly praktické lékaře, aby odvolali svůj protest. Lékaři plánují 21. září zavřít své ordinace, chtějí tím upozornit mimo jiné na dlouhodobé potíže primární péče pro dospělé, nedostatečné úhrady a malé kompetence. Podle pojišťoven by si ale lékaři neměli brát pacienty jako rukojmí. Proti protestu se už dříve vyjádřili i zástupci nemocnic, naopak praktické lékaře podpořila Česká lékařská komora.

K odvolání protestu dnes vyzval Svaz zdravotních pojišťoven ČR, který zastupuje šest organizací. „Nemůžeme souhlasit s tím, aby byli naši pojištěnci bráni 21. září jako rukojmí pro prosazování požadavků, které nejsou ani reálné ani systémově správné. Požadavek na šestiprocentní plošný nárůst úhrad pro rok 2017, a to dokonce bez odpovídající protihodnoty pro pacienty, nelze proto akceptovat,“ uvedl v prohlášení prezident svazu Ladislav Friedrich.

Také Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) praktické lékaře vyzvala, aby se vrátili k jednacímu stolu. „VZP nechápe poslední kroky praktických lékařů, kteří ještě před ukončením jednání o úhradové vyhlášce avizují omezení zdravotních služeb pro naše klienty. Tyto kroky mohou významným způsobem narušit důvěru mezi VZP a praktickými lékaři,“ uvedl mluvčí Oldřich Tichý.

Praktičtí lékaři, kterých je v Česku podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů ČR Petra Šonky téměř 5000, požadují především navýšení kapitačních plateb o šest procent. Jsou to platby, které ordinace obdrží měsíčně od pojišťoven za každého registrovaného pacienta. Lékaři pro dospělé dostávají za jednoho pacienta od 47 do 52 korun, lékaři pro děti pak od 49 do 52 korun. Podle Šonky se ale tyto částky, které tvoří asi 75 procent všech příjmů ordinace, nezvedaly osm let, zatímco lékařům rostou náklady na provoz ordinací.

Podle údajů, které ČTK získala od tří největších zdravotních pojišťoven (VZP, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna), dostane průměrně ordinace praktického lékaře od těchto pojišťoven dohromady zhruba 1,8 milionu korun ročně. V přepočtu na měsíc to vychází na zhruba 150.00 korun. Tyto pojišťovny zastupují asi 8,4 milionu pojištěnců, respektive asi 80 procent tuzemské populace. Podle Šonky ale až 75 procent padne na režijní a jiné povinné platby za nájem, energie, plat sestry, software, benzin či účetní.

Praktičtí lékaři žádají také rozšíření kompetencí při předepisování léků. Praktikům se nelíbí ani to, že jim poslanci chtěli zákonem uložit služby v nemocnicích. Tento návrh ale autoři ze zákona v minulém týdnu stáhli. O požadavcích budou zástupci sdružení, které mluví za zhruba 4500 praktiků, ve čtvrtek jednat s ministerstvem zdravotnictví, které ale už dříve označilo výhrůžky stávkou za nepřijatelné.

Newsletter