Zdroj Reuters: ECB podrobně sleduje 100 menších bank v eurozóně

Evropská centrální banka kromě 123 velkých bankovních společností v eurozóně, které spadají pod její dohled, sleduje stav také zhruba 100 menších bank v regionu, které považuje za nejrizikovější. Agentuře Reuters to řekl informovaný bankovní zdroj.

ECB převzala dohled nad největšími bankami v eurozóně koncem loňského roku. Banky považované za „méně významné“ zůstávají nadále pod dohledem národních úřadů, které však spolupracují s ECB.

Brzy poté, co ECB převzala kontrolu nad největšími bankami, tiše rozšířila své kompetence a sleduje i zhruba stovku menších bank, které považuje za nejrizikovější nebo nejvíce vzájemně propojené, což znamená, že by mohly ovlivnit další instituce, pokud by se dostaly do potíží, uvedl zdroj. „Je tam plus minus sto bank, které jsme vybraly jako nejrizikovější nebo nejvíce propojené, a my (je) bedlivě sledujeme“ řekl zdroj. Oficiálně jsou tyto banky nadále pod dohledem národních úřadu a míra zapojení ECB není přesně jasná.

ECB by měla příští rok provést další kolo zátěžových testů bank, které se zaměří na 50 až 60 velkých bank v eurozóně.

Podle pravidel jednotného mechanismu dozoru eurozóny může ECB kdykoliv rozhodnout, že bude přímo dohlížet na určitou banku eurozóny.

Newsletter