Zdroje z řecké vlády: Jednání jsou v cílové rovince

Jednání Atén s věřiteli o novém záchranném programu pro Řecko vstoupila do cílové rovinky, dokument popisující základy programu je již „téměř hotov“. Uvedla to dnes agentura DPA s odvoláním na zdroje z řecké vlády. Podle řecké televize by měly být rozhovory dokončeny nejpozději v úterý ráno.

Mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová dnes uvedla, že jednání postupují kupředu. „Dohody je možné dosáhnout v srpnu, nejlépe před 20. srpnem,“ prohlásila. Atény musejí do 20. srpna splatit 3,5 miliardy eur (95 miliard Kč) Evropské centrální bance (ECB).

Podle zdroje agentury Reuters se Atény s věřiteli dohodly, že úkolem Řecka bude v letošním roce vykázat vyrovnaný primární rozpočet, jenž nezahrnuje náklady na správu dluhu. Tento cíl je prý založen na předpokladu, že řecká ekonomika letos klesne o 2,1 až 2,3 procenta.

Vyjednávání o novém záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) začala 20. července. Atény si již v červenci zajistily tříměsíční překlenovací úvěr přesahující sedm miliard eur, díky kterému mohly uhradit dřívější splátky ECB a Mezinárodnímu měnovému fondu.

Řečtí představitelé již dříve uvedli, že 14. srpna, tedy tento pátek, očekávají schválení dohody o záchranném programu ministry financí eurozóny. Do 18. srpna by měl podle nich dohodu odsouhlasit řecký parlament.

Newsletter