Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Žebříček konkurenceschopnosti vede Švýcarsko, ČR je 31.

Česká republika v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), letos zůstala na 31. příčce. Slovensko si o dvě místa polepšilo a je 65. Letošní pořadí 138 porovnávaných států opět vede Švýcarsko, které je první již osmým rokem za sebou; letos zaznamenalo nejvyšší hodnocení od roku 2007, kdy WEF začalo tento žebříček zveřejňovat.

WEF porovnává země podle 12 faktorů, které zahrnují infrastrukturu, vzdělání a zdravotnictví, efektivitu pracovního trhu, technologickou připravenost, inovace, velikost trhu, makroekonomické prostředí, transparentnost a výkonnost vlády. Autoři vycházejí z dat OSN a dalších mezinárodních organizací a z vlastního průzkumu mezi zástupci firem ve sledovaných zemích.

Švýcarsku pomáhají udržet se na nejvyšší příčce bezkonkurenční inovace, dokonalé podnikatelské prostředí a nejefektivnější pracovní síla na světě, dodala WEF. Na druhém místě zůstal Singapur a na třetím Spojené státy. V první desítce není letos žádný nováček, pouze několik zemí si vyměnilo své pozice.

Británie se posunula o tři místa a dostala se nejvýše za poslední desetiletí, hlavně díky zlepšení makroekonomického prostředí. Výsledky však vycházejí z údajů před referendem, ve kterém se obyvatelé vyslovili pro odchod z Evropské unie, což podle studie může ohrozit konkurenceschopnost země.

Z velkých rozvíjejících se států je nejvýše Čína na 28. místě. Nejvíce si však polepšila Indie, která postoupila až o 16 příček na 39. místo.

WEF také varuje, že rostoucí obchodní bariéry představují riziko pro schopnost zemí růst a inovovat, napsala agentura Reuters.

Žebříček konkurenceschopnosti zemí:

Pořadí (v závorce loňské hodnocení) Země
1. (1.) Švýcarsko
2. (2.) Singapur
3. (3.) USA
4. (5.) Nizozemsko
5. (4.) Německo
6. (9.) Švédsko
7. (10.) Británie
8. (6.) Japonsko
9. (7.) Hongkong
10. (8.) Finsko

Zdroj:WEF

Newsletter