Žebříček nejdražších výtvarných umělců vedou Američané

Čtyři Američané – Jean-Michel Basquiat, Christopher Wool, Jeff Koons et Richard Prince – vedou žebříček nejvíce ceněných současných umělců, sestavený společností Artprice, která se specializuje na informace o trhu s uměním.

První tři vzpomínaní umělci vytvářejí 19 procent příjmů světového trhu se současným uměním, praví se ve zprávě Artprice, zahrnující období od loňského července do letošního června.

Basquiat, který zemřel v roce 1988, si s velkým náskokem drží prvenství se sumou 139,4 milionů dolarů (asi 3,4 miliardy Kč) za 75 děl prodaných ve zmíněném období. Jedno dílo se v květnu vydražilo v newyorské síni Christie‘s za 57,2 milionů (1,37 miliardy Kč), což v případě tohoto umělce představovalo nový rekord.

Následují Christopher Wool (84 milionů dolarů za 42 prodaných kousků), Jeff Koons (58,5 milionů za 116 děl) a Richard Prince (55,8 milionů za 69 souborů).

Jako první Evropan na pátou příčku pronikl Peter Doig (44,6 milionů). První desítku doplnili Japonec Jošimoto Nara, Ital Rudolf Stingel, Američan Keith Haring, Číňan Ceng Fan-č‘ a Němec Anselm Kieffer.

V Top 500 světového trhu s uměním figuruje celkem 99 Američanů a 187 Čínanů, což podle Artprice svědčí o tom, že umělci z těchto zemí těží z významu amerického a čínského trhu.

Newsletter