Zeman bude s Mládkem jednat o budoucnosti uhelné OKD

Prezident Miloš Zeman bude ve středu odpoledne jednat s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) o budoucnosti uhelné OKD. Prezident mluví o možnosti znárodnění firmy. Termín schůzky dnes oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Před Mládkem přijme Zeman ve středu na Pražském hradě ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Prezident už dříve navrhl řešit situaci kolem OKD znárodněním a tak, aby se podnikateli Zdeňku Bakalovi a jeho společníkům „už nedala ani koruna“. Bakalu, který do letošního února spoluvlastnil společnost New World Resources (NWR), majitele OKD, označil za „nového Viktora Koženého“, který byl za podvody na akcionářích Harvardského průmyslového holdingu odsouzen k desetiletému trestu. Vězení se vyhnul útěkem do zahraničí.

Nové vedení OKD jedná se státem o restrukturalizaci černouhelné firmy. Firma uvedla, že zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti, pokud se do pátku se státem nedohodne. Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to označil za vydírání, podle Mládka jde o brutální nátlak majitelů nebonitních akcií.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Newsletter