Zeman: Čeští investoři by si měli více hlídat pohledávky v zahraničí

Čeští investoři by se podle prezidenta Miloše Zemana měli více starat o své pohledávky v zahraničí a pomáhat politikům je vymáhat. Podnikatelé by tak neměli plně spoléhat na Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Ta navíc poskytuje pojištění úvěrů poněkud bezmyšlenkovitě, uvedl na dnešním sněmu Hospodářské komory Zeman.     

„Zjistil jsem, že českým investorům je to naprosto jedno. Protože když tu pohledávku nevybudou, tak to zaplatí EGAP, státní instituce financovaná daňovými poplatníky. Nevidím dostatečnou motivaci investorů, aby pomáhali politikům vymáhat pohledávky kdekoliv v zahraničí,“ uvedl prezident.     

Zeman upozornil, že jednal na počátku května v Moskvě s prezidentem Vladimírem Putinem o pětimiliardové pohledávce z výstavby elektrárny na severu Ruska. „Doufám, že se to podařilo, ale nechci být předčasný optimista,“ uvedl Zeman. Dále prý poslal nedávno dopis do Vietnamu, kde informoval o pohledávkách českých podniků při investicích do cukrovaru, kaolínky a kamenolomu.     

V této souvislosti prezident uvedl, že jej znepokojuje systémová vada ohledně EGAP. „Je to vada, která spočívá v demotivaci českých podnikatelů na zahraničních trzích, když mají zamrzlou pohledávku a nechají v tom politiky samotné,“ uvedl.     

EGAP by tak podle Zemana měl zásadně změnit pojišťovací strategii, například zavést pojišťovací limit. Zároveň by měly být čeští investoři motivování, aby „neuzavírali smlouvu s každým podvodníkem, na kterého narazí“.     

Možná rizika z uzavřených pojistných smluv u EGAP představovala ke konci loňska 213,5 miliardy korun. Za dobu své existence od roku 1992 EGAP pojistila úvěry, investice a bankovní záruky v hodnotě 719 miliard korun. 

Newsletter