Zeman není nakloněn tomu, aby Hrad spolufinancoval jeho cesty

 Prezident Miloš Zeman není nakloněn tomu, aby prezidentská kancelář spolufinancovala cesty hlavy státu do krajů. Řekl to dnes na dotaz ČTK na závěr návštěvy v Libereckém kraji. „Jestliže bych se měl doprošovat kohokoliv z hejtmanů a kohokoliv z krajů, abych směl do tohoto kraje pouze tehdy, když si zaplatím náklady na obložené chlebíčky, no tak do toho kraje prostě nepojedu,“ řekl Zeman.

Krajské samosprávy Zemanovy návštěvy stály od jeho zvolení v roce 2013 téměř 17 milionů korun. Další výdaje mají s prezidentovými cestami města a obce, na jejichž bedrech je zajištění tribun a ozvučení pro setkání s veřejností. Krajům přitom chybí peníze na sociální služby, opravy škol i silnic. Hejtman Martin Půta (STAN) chce prosadit, aby se v budoucnu na financování návštěv podílela prezidentova kancelář. Počkat s tím chce ale až po prezidentských volbách.

Liberecký kraj navštívil Zeman čtyřikrát a každá z jeho návštěv přišla krajskou kasu na více než 300.000 korun. Dohromady je to přes 1,356 milionu korun. „Je to zvyklost, která vznikla už za pana prezidenta (Václava) Havla. Já pevně věřím, že po prezidentské volbě s novým prezidentem, ať už to bude kdokoliv, dojdeme k nějaké dohodě, jak by se na návštěvách mohla finančně podílet kancelář prezidenta republiky, která má vlastní rozpočtovou položku,“ řekl Půta. Prezidentská kancelář ročně disponuje částkou přes 400 milionů korun.

Ani hejtmani Jiří Běhounek (ČSSD) z Vysočiny, jihomoravský Bohumil Šimek (ANO) nebo olomoucký Ladislav Okleštěk (ANO) se diskusi o spolufinancování návštěv prezidentskou kanceláří v Asociaci krajů ČR nebrání. Zlínský hejtman Jiří Čunek KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že by se cesty prezidenta měly hradit z rozpočtu jeho kanceláře. V letošním roce se totiž stále častěji objevují hlasy, že kraje vlastně platí Zemanovi kampaň před prezidentskými volbami. „Já to vnímám tak, že postupujeme v rámci zvyklostí, které nebyly nastaveny za mě jako za hejtmana, ale dávno v minulosti. A měnit ty zvyklosti poslední rok prezidentského mandátu by mi přišlo trochu zvláštní,“ dodal Půta.

Newsletter