Dolar navyšuje zisky v dolarovém indexu a proti euru i procyklickým měnám. Celkově je na devizovém trhu patrný nádech rizikově averzní nálady. Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna krátce zpevnila k 26,15 za euro, poté však rychle oslabila zpět nad 26,20 za euro.

Zeman o „vývaru“: Bakala odkoupil podíl v OKD za 9 miliard Kč

Menšinový podíl v OKD, za který firma Karbon Invest dala státu 4,1 miliardy korun, přeprodala podnikateli Zdeňku Bakalovi za devět miliard korun. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 to uvedl prezident Miloš Zeman, který v této souvislosti mluvil o „vývaru“. V souvislosti s privatizací OKD v roce 2004 se už řadu let spekuluje o tom, že stát transakcí přišel o miliardy korun.

„Jediné, co mě na této věci znepokojuje, je, že podíl státu na OKD, menšinový podíl, byl prodán Karbon Investu za čtyři miliardy. A asi měsíc poté ho Karbon Invest přeprodal panu Bakalovi za devět miliard, aniž by se v tom jednom měsíci uskutečnily nějaké významné investice. Takže tady máme takzvaný ‚vývar‘ ve výši pěti miliard korun a mě by jenom zajímalo, kam se těch pět miliard podělo,“ řekl Zeman.

Prodej zhruba 46 procent akcií OKD skupině Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy schválila v září 2004 vláda Stanislava Grosse. Ministrem financí byl tehdy současný premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD).

Privatizaci OKD má nyní posuzovat soud. Podle obžaloby při ní vznikla státu škoda 5,7 miliardy korun. Obžalovaní jsou znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku v OKD, a dva bývalí místopředsedové fondu Pavel Kuta a Jan Škurka.

Znalce obžaloba viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest. Ostatní dva muži se podle obžaloby dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a mohou skončit ve vězení až na osm let.

Newsletter