Zeman podepíše rozpočet, když bude zachován deficit a struktura

Prezident Miloš Zeman určitě podepíše navržený rozpočet na příští rok, pokud bude zachován deficit 70 miliard korun a poměr mezi růstem investic, spotřebou domácností a vlády. Zeman to řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády o rozpočtu, kterého se zúčastnil. Je také přesvědčen o tom, že by se deficit státního rozpočtu měl snižovat o zhruba deset miliard korun ročně.

„Ptáte-li se, zda rozpočet podepíši, tak v té struktuře, jak byl navržen, bude-li zachován poměr mezi růstem investic, spotřebou domácností a spotřebou vlády a onen deficit 70 miliard korun, tak ho zcela jistě podepíši,“ uvedl prezident. Poznamenal, že tempo růstu investic ve výdajích státního rozpočtu by mělo být vyšší než tempo spotřeby domácností, které by zase mělo být vyšší než tempo spotřeby vlády.

Zeman, který dnes ocenil přátelskou a věcnou atmosféru vládní diskuze, také podpořil vyšší výdaje na policii a armádu v situaci, kdy je podle něj migrační vlnou ohrožena bezpečnost země. Vyslovil se i pro investice do dopravní infrastruktury, u nichž oceňuje vysoký multiplikační efekt.

Hlava státu také apelovala na postupné snižování deficitu. „Já jsem proto, aby ten rozpočtový výhled na další roky představoval reálné snižování deficitu o deset miliard korun ročně. To znamená na příští rok 70, pak 60, pak 50. Nesmíte kmitat ode zdi ke zdi a brzdit příliš rychlým snižováním deficitu ekonomický růst,“ podotkl.

Zeman dnes na jednání kabinetu podle informací ČTK také konstatoval, že ministři vždy spotřebují, co dostanou. Ve svých slovech ke členům vlády prý kladl důraz také na dočerpání evropských fondů. Před jednáním kabinetu Zeman vyvolal smích poznámkou směrem k ministru financí Andreji Babišovi (ANO). „Andreji, teď už nemůžeš říkat, že nejsou žádné čínské investice,“ řekl mu v narážce na nedávno zveřejněné investice čínské společnosti v Česku.

Debatu o rozpočtu na rok 2016 povede kabinet i v následujících týdnech, dnes ji přerušil a vrátí se k ní 23. září.

Newsletter