Zeman podporuje předčasné důchody jen pro hlubinné horníky

O šest let dříve do důchodu by podle prezidenta Miloše Zemana měli odcházet jen horníci hlubinných dolů. Rozšíření na další horníky by bylo otevíráním Pandořiny skříňky. Zeman to řekl při dnešním setkání se zástupci Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN).

Zákon, podle nějž horníci z hlubinných dolů budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech, podepsal Zeman minulý měsíc. Dnes zopakoval, že takovou změnu podporuje. „Chtěl bych vám také říci, že se domnívám, že by se to zdaleka nemělo týkat jenom OKD, i když v případě OKD to bude drtivá většina případů,“ poznamenal dnes na Hradě prezident. Poznamenal, že zná také případ hlubinného uranového dolu a dolu na hnědé uhlí, kterých by se zákon měl týkat.

„Na druhou stranu stejně poctivě říkám, že tím by to mělo skončit. Protože jinak bychom otevírali Pandořinu skříňku. Pak by to chtěli i horníci v povrchových dolech, pak by to chtěli pracovníci v hutích a na to už státní rozpočet nemá peníze,“ řekl.

Zeman se zároveň vyjádřil k situaci v OKD. Poznamenal, že by si přál, aby odboráři z OKD měli při řešení potíží firmy hlasité slovo.

Horničtí odboroví předáci Zemanovi za přijetí a za podporu poděkovali. „Hlavně děkuji, že jste podporoval prolomení limitů, to se nám bohužel zatím nepodařilo,“ řekl předseda OS PHGN Jan Sábel. Zeman k tomu poznamenal, že se to nepodařilo „zatím“. Sábel zároveň připomněl složitou situaci v těžebním průmyslu a poukázal na špatnou situaci v OKD.

Horníci Zemanovi na Hrad přinesly jako dárek takzvaný kylof, tedy hornický krumpáč, a hornický kahan.

Newsletter