Zeman: Požadavky unesených v Libanonu jsou nehorázná drzost

Prezident Miloš Zeman považuje za „nehoráznou drzost“, že čtyři z pěti Čechů unesených loni v Libanonu chtějí po českém státu odškodnění dohromady ve výši 40 milionů korun. O žádosti informoval minulý týden Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). Muži, kteří se do Česka vrátili počátkem letošního února, by měli státu naopak zaplatit veškeré náklady, které mu vznikly, uvedl dnes na tiskové konferenci Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Muži, kteří zmizeli loni v červenci v libanonském údolí Bikaá, podle ČRo tvrdí, že tajné služby mohly únosu zabránit. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) k tomu řekl, že unesení mají žádat o odškodnění organizátory své cesty, a ne stát. Ten podle vnitra vynaložil maximální úsilí, aby se mohli vrátit domů.

Zeman se podle Ovčáčka účastnil jednání o propuštění unesených Čechů, protože od únosců obdržel dopis. „Právě proto považuje za nehoráznou drzost požadovat po státu finanční odškodnění. Zmínění by měli naopak zaplatit veškeré náklady, které státu vznikly,“ řekl Ovčáček.

Překladatel Adam Homsi, advokát Jan Švarc novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, podle ČRo v žádosti napsali, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemuselo k incidentu dojít. Civilní rozvědka podle nich totiž měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání ČR požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

V den návratu pětice Čechů do vlasti byl z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Fajáda do Spojených států.

K žádosti o odškodnění se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

Newsletter