Zeman přijme v Lánech aktéry sporu o policejní reorganizaci

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přijme aktéry současného sporu o reorganizaci policejních složek, která vyvolala ostré hádky ve vládní koalici, napětí v policejním sboru i mezi žalobci. Zatím je potvrzeno, že za prezidentem přijede ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO), případné další účastníky Hrad neoznámil.

Zeman řekl, že nejdříve si chce vyslechnout názory znesvářených stran a pak se teprve k problému vyjádřit. Nehodlá se prý vměšovat do hádek mezi koaličními partnery. Již minulý týden hovořil o chystaných změnách v policejní struktuře s policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

Chovanec podporuje záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu. Naopak Babiš plán kritizuje jako nepřipravený a vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který v pátek rezignoval a oznámil odchod do civilu.

Pokud Chovanec podepíše reorganizaci po úterním jednání Bezpečnostní rady státu, tedy ještě před středečním dohodovacím řízením koalice, měl by ministr vnitra odstoupit, tvrdí Babiš. Současnou vládu ale ANO i přes nynější vzájemné útoky opustit nemíní.

Newsletter