Zeman: Referendum o euru nemá být ANO vs. NE, ale KDY

Prezident Miloš Zeman je pro vypsání referenda o datu přijetí eura. Řekl to dnes na tiskové konferenci na závěr své návštěvy Jihočeského kraje. Na rozdíl od ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v neděli navrhl vypsat nezávazné lidové hlasování o přijetí společné evropské měny, dává Zeman přednost závaznému referendu o termínu vstupu do eurozóny.     

Zeman reagoval na Babišovu myšlenku kontrolního referenda o přijetí eura, se kterou ministr financí vystoupil po schůzce na prezidentském zámku v Lánech, která se týkala právě evropské měny.     

„My nemůžeme mít referendum eura, protože to už bylo v rámci referenda o asociační dohodě. Ale můžeme mít referendum o datu přijetí eura,“ uvedl prezident. „Spíše bych doporučoval, aby to referendum bylo závazné, než – jak navrhuje pan ministr Babiš – aby bylo nezávazné,“ doplnil.     

Zalitoval, že dosud nebyl přijat zákon o obecném referendu, který by usnadnil vypsat jím navrhované lidové hlasování. „Takto budeme potřebovat samostatný zákon o referendu, které se týká data přijetí eura,“ dodal.     

Zeman se na toto téma vyjádřil v reakci na návrh zákona o elektronické evidenci tržeb, který dnes schválila vláda. K němu prezident pouze poznamenal, že se zakrátko na daňových výnosech ukáže, jestli toto opatření bude fungovat. 

Newsletter