Zeman: Úředníci vnitra nezvládnou odhalit skutečné dezinformace

Úředníci ministerstva vnitra podle prezidenta Miloše Zemana nejsou schopni odhalit skutečné dezinformace. Někteří pracovníci nového útvaru, který se od začátku roku věnuje boji s dezinformacemi v kyberprostoru, jsou podle prezidenta ideově zaujatí. Postoj hlavy státu ve vyjádření po dnešní schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) zprostředkoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zeman se k obsahu jednání podrobněji vyjádřil výjimečně, obvykle Hrad pouze informuje o konání schůzky bez dalších detailů. Na setkání s Chovancem vznik útvaru proti dezinformačním kampaním znovu kritizoval. Uvedl, že nikdo nemá „monopol na pravdu“. Odhalování skutečných dezinformačních kampaní navíc podle něj vyžaduje kvalifikaci a zdroje zpravodajských služeb, což patnácti úředníkům ministerstva vnitra chybí.

Dosavadní personální složení nového útvaru podle Zemana svědčí spíše o ideové zaujatosti některých jeho pracovníků. To se podle něho projevuje jejich doloženým negativním vztahem k nově zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Mezi jeho příznivce Zeman patřil již před prezidentskými volbami v USA.

Nový odbor je součástí Centra boje proti terorismu, které vzniklo v reakci na teroristické útoky v Evropě. Zjištění by měl předávat policii, armádě a tajným službám. Jedna z částí odboru se specializuje na zjišťování dezinformací z otevřených zdrojů (včetně sociálních sítí) a jejich vyvracení.

Lidé by měli pravdivou informaci získat během několika minut nebo hodin. Časem by podobné skupiny měly vznikat i na dalších ministerstvech, za koordinaci bude zodpovídat úřad vlády.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že centrum nebude mít „tlačítko na vypínání internetu“, nebude vnucovat lidem pravdu ani provádět cenzuru. Nebude z internetu ani z tištěných médií odstraňovat žádný obsah. Centrum také nemá být bezpečnostním sborem, orgánem činným v trestním řízení ani zpravodajskou službou.

Newsletter