Zeman ve Zlíně varoval před DSSS a vyzval k volební účasti

Prezident Miloš Zeman dnes ve Zlíně při setkání s krajskými zastupiteli a starosty varoval před volbou Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Uvedl, že DSSS spolupracuje s krajně pravicovou stranou Mariana Kotleby na Slovensku, která je podle prezidenta neonacistická. Zeman, který dnes zahájil třídenní návštěvu Zlínského kraje, také vyzval lidi, aby k nadcházejícím krajským a senátním volbám přišli. Na adresu DSSS se prezident kriticky vyjádřil už v červnu ve svém projevu na pietním aktu připomínajícím vyhlazení Lidic, v němž varoval před neonacismem.

„Není úkolem prezidenta republiky, aby podporoval v blížících se volbách jakoukoliv politickou stranu nebo hnutí, ale je jeho úkolem, aby vyzýval k maximální volební účasti, což dělám se zdvořilostí sobě vlastní. Říkám lidem, kteří nejdou k volbám, že jsou lenoši nebo zbabělci. Když pak brblají u piva nebo doma u televizoru, jak ty volby dopadly, ať vidí vinu sami u sebe a ne u druhých,“ uvedl Zeman.

Opozice ve Zlínském kraji termín jeho návštěvy kritizuje. Podle ní Zeman přijíždí před krajskými volbami podpořit Stranu práv občanů (SPO), jejímž je čestným předsedou. SPO ve Zlínském kraji vládne v koalici s ČSSD a KSČM. Její lídr Vladimír Kruliš je zaměstnancem kanceláře prezidenta, na kandidátce jsou i prezidentův kancléř Vratislav Mynář a Zemanův poradce Martin Nejedlý. Někteří opoziční zastupitelé se dnešního setkání s prezidentem nezúčastnili.

Varování před DSSS Zeman vyslovil proto, že Zlínský kraj leží u hranic se Slovenskem. Zmínil svůj červnový projev na pietním aktu připomínajícím vyhlazení Lidic. Strana předsedy Banskobystrického kraje Kotleby, která je ve slovenském Parlamentu, podle prezidenta adoruje Josefa Tisa, prezidenta Slovenského státu z let 1939 až 1945, v roce 1947 popraveného za válečné zločiny. „Jestliže někdo adoruje válečného zločince a masového vraha z období druhé světové války, stává se objektivně neonacistou,“ prohlásil v červnu český prezident v Lidicích.

Dnes uvedl, že DSSS je jedinou politickou stranou, před níž chce jako prezident republiky varovat. „Ne na základě nálepkování, které je u nás obvyklé, ale na základě faktů, které jsem uvedl,“ řekl. Předseda DSSS Tomáš Vandas prezidentovo označení v červnu odmítl a řekl, že Zeman nyní mluví o migrační krizi stejně jako on a jeho strana už před několika lety.

Prezident dnes v kraji navštíví Centrum polymerních systémů zlínské univerzity a vizovickou společnost KOMA Modular, která vyrábí nízkoenergetické obytné moduly a zhotovila například český pavilon pro světovou výstavu Expo 2015 v Miláně. Po Vizovicích hlava státu dnešní den zakončí návštěvou Luhačovic.

Zeman bude tradičně nocovat v penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, který patří hradnímu kancléři Mynářovi. V dalších dnech zavítá prezident do Zlína, Karolinky, Uherského Brodu a do Otrokovic.

Newsletter