Zemanovi se zlepšila cukrovka, problémy s nohami ho trápí dál

Nemoci, jimiž trpí prezident Miloš Zeman, se v poslední době nezhoršily, dokonce se mu zlepšily hodnoty cukrovky. Řekl to dnes v rozhovoru pro Českou televizi. Choroba nohou, kvůli níž musí chodit s hůlkou, se podle něj nelepší, ale ani se nezhoršila. Zda bude v prezidentských volbách znovu kandidovat, se sám rozhodne na začátku března příštího roku.

„Cukrovka je nevyléčitelná, ale může se zlepšovat, což se právě stalo,“ odpověděl prezidenta na otázku ohledně svého zdravotního stavu. „Je to jedna ze dvou nemocí, které mám a které mne budou doprovázet až do konce života,“ poznamenal.

Druhou nemocí, jíž prezident trpí, je polyfunkční neuropatie, tedy porušení nervů, kvůli kterému nemá cit v nohou od kotníků dolů. Nevyléčitelné nemocnění mu způsobuje potíže s pohybem. „Nemohu říci, že se zhoršuje, ale na rozdíl od té cukrovky se nezlepšuje,“ řekl prezident o druhé chorobě, která ho dlouhodobě trápí. „Kdykoliv upadnu, spadnu ze schodů nebo zavrávorám, novináři napíšou, že jsem pod parou. Kéž by to byla pravda, protože bych mohl vystřízlivět,“ doplnil svá slova typickým bonmotem.

Zeman je znám svým nepříliš zdravým životním stylem a zálibou v kouření a alkoholu. Jeho životospráva se dostala do popředí zájmu v době prezidentské volby a hlavně po převzetí funkce. Lze očekávat, že zdravotní stav prezidenta se stane tématem i příští rok na jaře, kdy má Zeman oznámit, zda bude znovu kandidovat na post hlavy státu.

Loni na konci dubna se Zeman pochlubil, že kromě cukrovky a neuropatie ho nic jiného netrápí. „Plíce, protože jsem vášnivý kuřák, jsou naprosto čisté. Nedávno jsem byl na rentgenu, říkali: ‚Vy jste nekuřák, že?‘ A prostatu, pravil profesor Dvořáček, prostatu mám jako panic,“ prohlásil. Na konci srpna Zeman oznámil, že lékaři mu diagnostikovali čtyřicetiprocentní ztrátu sluchu.

Newsletter