Země EU jednají o tom, že by unijní žalobce řešil podvody s DPH

Budoucí úřad evropského veřejného žalobce, jehož cílem má být boj proti podvodům a zneužívání evropských financí, by měl mít za určitých podmínek možnost řešit i významné přeshraniční podvody na dani z přidané hodnoty (DPH). Vyplynulo to z dnešního jednání ministrů financí evropské osmadvacítky. Jak před novináři poznamenal evropský komisař pro euro Valdis Dombrovskis, daňové úniky u DPH jsou celoevropský problém, který vyžaduje evropské řešení.

Ministři financí se tématem zabývali v souvislosti s návrhem směrnice o ochraně finančních zájmů EU trestněprávní cestou předtím, než se roky trvající debatu o zřízení úřadu evropského žalobce a konkrétní náplni jeho pravomocí v pátek opět pokusí posunout ministři spravedlnosti.

„Členské země jsou otevřené pokračující diskusi nad návrhem,“ poznamenal po dnešním jednání v Lucembursku ministr financí předsednického Slovenska Peter Kažimír.

Podle diplomatů byly dnes dvě unijní země proti tomu, aby budoucí žalobce mohl tento typ podvodů řešit. Když komise s návrhem v roce 2012 přišla, měla ale námitky většina členských zemí unie.

Kažimír podtrhl, že otázka možnosti řešit přeshraniční podvody u DPH, které se dotýkají finančních zájmů EU trestněprávní cestou, je velmi citlivá. Některé členské státy proto podle něj navrhovaly podmínky a limity pravomocí. Například aby úřad řešil jen přeshraniční podvody, které by byly nad určitou finanční hranicí. Podle českého ministra financí Andreje Babiše v této souvislosti zazněl z rakouské strany návrh na strop ve výši deseti milionů eur (270 milionů Kč).

Česká republika se podle Babiše k věci nestaví negativně. „Ale musí to mít nějaký praktický dopad a musí tam být nějaká částka nebo přímo počet zemí (jichž se podvod dotýká),“ poznamenal.

Slovenský ministr Kažimír připomněl, že ač je věc otázkou pro ministry spravedlnosti, jsou to šéfové resortu financí, kteří jsou odpovědní za výběr DPH, a tedy i za efektivitu výběru a v důsledku za daňové nedoplatky.

Eurokomisař Dombrovskis jej doplnil, že nižší výběr DPH v důsledku ovlivňuje i příjmy evropského rozpočtu, neboť malá část daně z přidané hodnoty vybraná členskými zeměmi je jedním z takzvaných „vlastních příjmů EU“. Eurokomisař uvedl, že v roce 2015 to představovalo více než 18 miliard eur, tedy asi 13 procent celkových příjmů unie.

Babiš dnes také řekl, že Česká republika dál trvá na možnosti spustit pilotní projekt k systému přenesení daňové povinnosti, známému jako reverse charge. Evropská komise, která tuto věc už Praze slíbila, by podle Babišových představ měla potřebné návrhy předložit už v listopadu a ne až v prosinci, jak sama předpokládá.

Newsletter