Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Země EU se shodly na pravidlech přenositelnosti on-line obsahu

Členské země EU se dnes dohodly na pravidlech, která by měla v budoucnu zajistit, že občan jednoho unijního státu bude mít při návštěvě jiné země osmadvacítky možnost sledovat na internetu filmy, poslouchat hudbu či číst elektronické knihy, které si zaplatil ve své zemi. Nařízení o přeshraniční přenositelnosti on-line služeb navrhla Evropská komise loni v prosinci, nyní o jeho konečné podobě začne unijní předsednictví vyjednávat se zástupci europarlamentu.

„Ten, kdo si nakoupí nějaké služby podle autorských práv řekněme České republiky, by měl mít automatickou možnost tyto služby užívat, i když je třeba na území Německa nebo Chorvatska. To není ve všech případech zatím možné,“ vysvětlil český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Podle návrhu by mělo být možné podobně přistupovat také k obsahu, který je v domovské zemi zdarma – například k televiznímu vysílání – ovšem za předpokladu, že jeho poskytovatel bude moci nějakým způsobem ověřit, kde zákazník služby trvale žije.

Některé unijní země chtějí ještě v dalších jednáních přesnější definici toho, co znamená „dočasná přítomnost“ občana EU v jiné unijní zemi. Obávají se zneužívání pravidel koncipovaných pro možnost například sledování filmů předplacených na službě Netflix také na dovolené či při pracovní cestě jinde po unii.

Když komise návrh v prosinci předkládala, předpokládala, že by mohl platit už od příštího roku. Byla to první z několika částí změn, postupně předkládaných komisí, směřujících k lepší podobě jednotného digitálního trhu. Tento týden například unijní exekutiva nabídla změny týkající se přeshraničních nákupů on-line, ovšem jen zboží, které není chráněno autorským právem, tedy bez knih, filmů či hudby.

Newsletter