Země EU zatím bez shody o společné pozici k nekalým praktikám

Členské země EU zatím nedospěly ke shodě na případném vytvoření jednotného unijního rámce pro potírání nekalých obchodních praktik v obchodním řetězci s potravinami. Vyplývá to z prohlášení slovenské ministryně zemědělství Gabriely Matečné po dnešní schůzce ministrů zemědělství států evropské osmadvacítky.

„Ke společným závěrům jsme ještě nedospěli. Máme široký evropský trh, množství podmínek a množství různých zemí,“ uvedla Matečná k debatě ministrů o nekalých obchodních praktikách a o vytváření odbytových sdružení farmářů.

Podle Matečné, jejíž země v současnosti Radě EU předsedá, zástupci Španělska a Británie na schůzce představili systém ochrany před nekalými obchodními praktikami, které uplatňují ve svých zemích.

Evropští farmáři dlouhodobě upozorňují na nerovné vztahy mezi menšími a většími podnikateli.

„Zemědělec je ten, kdo je nejslabším článkem v celém zemědělském a potravinářském řetězci,“ shodli se podle Matečné zástupci států EU. Dodala, že ani vytváření společných odbytových sdružení nevyřeší všechny problémy farmářů.

Ochranu před nekalými obchodními praktikami zavedly státy unie do své národní legislativy. Například Česko letos změnilo zákon o významné tržní síle, který má nově více chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců. Novelu zákona dříve kritizoval například Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého norma umožňuje šikanovat odběratele. Skupina senátorů podala k Ústavnímu soudu návrh na zrušení zmiňovaného zákona s odůvodněním, že je diskriminační.

Newsletter