Tlaky na slabší dolar přetrvávají. Dolarový index se posunul k hranici 90,2 bodů, euro proti dolaru krátce atakovalo 1,2140 EURUSD. Měny regionu nenabraly jasný směr. Polský zlotý drží mírné zisky, ve ztrátě je forint a koruna. U české měny se ukazuje, že hranice 26,09 za euro by mohla fungovat jako support.

Země unie jsou pro evidenci zájemců o cestu do EU ze zemí bez víz

Širokou podporu má mezi členskými zeměmi Evropské unie nedávný návrh na vznik systému registrace zájemců o cestu do EU ze států s bezvízovým stykem. Novinářům to po dnešním jednání ministrů vnitra osmadvacítky řekl eurokomisař pro migraci a vnitro Dimitris Avramopulos.

S návrhem na Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS) přišla komise teprve tuto středu. Plán počítá s tím, že lidé z těchto států se před cestou do EU budou muset za poplatek pět eur (asi 135 Kč) dopředu registrovat. Po kladném vyřízení, které by mělo být rychlé, pak budou moci pět let do unie libovolně cestovat. Věc by podle představy komise měla začít fungovat v roce 2020, týkala by se zřejmě milionů lidí.

ETIAS umožní předběžné bezpečnostní kontroly a přispěje k omezení migrace, upozornil eurokomisař. „Bude rychlý, levný a snadný pro ty, kdo cestují. Výrazně zvýší naše povědomí o těch, kdo přijíždí. Ale hlavně o těch, kdo by přijíždět neměli,“ uvedl Avramopulos.

Podle Jiřího Nováčka, náměstka českého ministra vnitra, je navrhovaný informační systém velmi důležitý pro praktické použití. „Například Česká republika má 68 zemí s bezvízovým stykem a ty zatím nebyly podchyceny,“ upozornil.

Systém by byl podobný americkému systému ESTA. Dotkl by se lidí z desítek států, včetně například občanů USA, Kanady, Izraele či Japonska.

Newsletter