Zemětřesení ve střední Itálii zabilo nejméně 13 lidí

AKTUALIZOVÁNO – Silné zemětřesení, které v noci na dnešek postihlo střední Itálii a zničilo řadu domů, si podle poslední bilance vyžádalo nejméně 13 lidských životů. Úřady se ale obávají, že počet obětí poroste, neboť záchranné operace v plném rozsahu začaly postupně až po východu slunce. Několik postižených měst a obcí ohlásilo, že pod troskami budou zřejmě další lidé, které otřesy překvapily ve spánku. České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o tom, že by živel postihl i Čechy.

„Zatím se nikdo aktivně neozval, že by mu chyběl nějaký přítel nebo příbuzný,“ uvedla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. „Náš úřad v Římě bude kontaktovat národní civilní úřad, který by měl mít první souhrnné informace,“ doplnila. Poukázala na to, že otřesy postihly málo obydlenou horskou oblast, takže obětí zřejmě nebude tolik jako v roce 2009, kdy zemětřesení ve středoitalském regionu Aquila zabilo stovky lidí.

Ve městě Accumoli dosud nalezli záchranáři šest těl. Starosta již dříve oznámil, že mezi mrtvými je dvojice rodičů se dvěma dětmi. „Je to tady tragické. Máme mrtvé a zničené budovy,“ řekl starosta agentuře Agi. Dvě osoby zahynuly v obci Pescara del Tronto, uvedla policie. Jedná se podle ní o starší manželský pár.

Dalších pět mrtvých záchranáři nalezli ve městečku Amatrice. „Polovina města je pryč,“ prohlásil starosta Amatrice Sergio Pirozzi. „Pod troskami jsou lidé. Došlo k sesuvu půdy a hrozí zhroucení mostu,“ řekl. Zdůraznil, že je nutné dovézt těžkou techniku k odstranění trosek a vytáhnutí zraněných.

Mluvčí hasičů Luca Cari se podle Reuters obává, že lidé umírali i ve městech Posta a Arquata del Tronto, které byly také vážně zasaženy.

„Bylo to hrozně silné. Viděla jsem, jak s námi postel sama od sebe cestovala po pokoji,“ řekla Reuters Lina Mercantiniová z obce Ceselli.

Zemětřesení mělo podle amerického seizmologického ústavu USGS sílu 6,2 stupně a udeřilo ve vnitrozemském regionu 3:36 SELČ. Italský seizmologický ústav naměřil sílu šest stupňů. Otřesy byly cítit ve velké části Itálie, a to i v Římě, který leží 150 kilometrů od epicentra.

Po hlavních otřesech, které vycházely z hloubky asi deseti kilometrů, zaznamenali seizmologové v dalších třech hodinách ještě 17 následných otřesů, ten nejsilnější měl sílu 5,5 stupně.

Předchozí silné zemětřesení o síle 6,3 stupně v roce 2009, které udeřilo rovněž ve střední Itálii v nedalekém regionu Aquila, zabilo více než 300 osob.

Newsletter