Zemřel čínský disident a bojovník za lidská práva Harry Wu

Ve věku 79 let zemřel v úterý známý čínský disident a bývalý politický vězeň Harry Wu. Aktivista, který zasvětil svůj život odhalování krutostí v čínských pracovních táborech, v nichž sám strávil 19 let, žil od roku 1985 v USA. Několikrát navštívil i ČR, v roce 2010 se zúčastnil v Praze konference o zločinech komunismu.

Wu zemřel během dovolené v Hondurasu, sdělila agentuře AP představitelka aktivistovy lidskoprávní organizace Ann Noonanová. Příčina Wuovy smrti nebyla zveřejněna.

Wu pocházel z bohaté šanghajské rodiny, které úřady zkonfiskovaly většinu majetku po nástupu Mao Ce-tungových komunistů k moci v roce 1949. Wu začal studovat geologii na univerzitě, v roce 1960 byl však ve věku 23 let zatčen jako „pravičák a kontrarevolucionář“ a odsouzen do pracovního tábora.

Do těchto nechvalně proslulých táborů byli posíláni intelektuálové a političtí vězni, odsouzení zpravidla k mnohaletým trestům. Kruté podmínky v táborech si mezi vězni vyžádaly miliony mrtvých. Podle svého životopisu Wu strávil různě dlouhou dobu v celkem 12 táborech, pracoval na poli, v uhelných dolech i na stavbách a stal se obětí bití, mučení i hladovění.

Newsletter