Zemřel exprezident Peres, Izrael chystá státní pohřeb

Ve věku 93 let dnes zemřel bývalý izraelský prezident Šimon Peres. Informovala o tom izraelská tisková agentura INA a potvrdil jeho osobní lékař a zároveň zeť Rafi Walden. Peres prodělal před dvěma týdny mrtvici a od té doby byl v kritickém stavu. V úterý se jeho stav prudce zhoršil, lékaři zjistili, že utrpěl nevratné poškození mozku.

Izraelský rozhlas uvedl, že Peres zemřel ve 3:40 místního času (2:40 SELČ) v Tel Avivu. Státní pohřeb zesnulého politika se uskuteční v pátek. Podle agentury AP to řekla jeho někdejší poradkyně Jona Bartalová.

Izraelské televizní stanici Channel 10 rovněž sdělila, že před pohřbem bude Peresovo tělo ve čtvrtek vystaveno v budově parlamentu (Knessetu). Dodala, že tyto plány jsou v souladu s přáním zesnulého.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že kvůli úmrtí Perese svolává na dnešní dopoledne mimořádné zasedání vlády. Po něm se má sejít zvláštní výbor, který se bude zabývat přípravou státního pohřbu.

Vzhledem k vysokému věku měl Peres již zdravotní problémy. Na začátku roku byl po slabším infarktu hospitalizován. Asi týden před mozkovou příhodou lékaři Peresovi úspěšně voperovali kardiostimulátor.

Kromě jiného byl Peres dvakrát premiérem, v letech 2007 až 2014 pak hlavou státu.

V roce 1994 spolu s tehdejším izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským předákem Jásirem Arafatem získal Nobelovu cenu za mír za historickou mírovou dohodu s Palestinci.

Obama vyzdvihl Peresův neotřesitelný morální základ

Americký prezident Barack Obama vyzdvihl Šimona Peres jako státníka, jehož úsilí o bezpečnost Izraele a o mír byly zakořeněny v jeho neotřesitelném morálním základě a nepolevujícím optimismu.

V prohlášení Bílého domu Obama také o Peresovi řekl, že hleděl do budoucnosti veden vizí lidské důstojnosti a pokroku, v nichž lidé dobré vůle mohou postupovat společně.

Podle Obamy s Peresem zhaslo jedno světlo, ale naděje, kterou přinesl, bude žít navěky.

Prezidenti Německa a Francie Joachim Gauck a François Hollande vyzdvihli úsilí, které Peres věnoval za dosažení míru s Palestinci. Nositel Nobelovy ceny za mír, získanou právě za první fázi mírového vyrovnání s Palestinci, zemřel dnes ve věku 93 let.

„Šimon Peres ovlivnil Izrael tak jako žádný jiný politik. Sloužil své zemi v různých funkcích, s pevnými zásadami, pokud šlo o bezpečnost Izraele, a se silnou vůlí, když šlo o pokrok mírového procesu s Palestinci,“ reagoval Gauck.

„Navzdory zvěrstvům (nacistů) vůči jeho rodině při holokaustu, Šimon Peres nabídl Němcům ruku. Za tento postoj mu jsme velmi vděční,“ uvedl také německý prezident. „Jeho život ve službě míru a usmíření může být příkladem pro mladé lidi,“ dodal Gauck.

Hollande označil Perese za jednoho z „nejhorlivějších obránců míru“ a za opravdového přítele Francie. „Šimon Peres od nynějška patří k historii, která mu byla společníkem v jeho dlouhém životě,“ uvedl také francouzský prezident.

Bývalý americký prezident George Bush mladší ocenil, že Peres svůj život věnoval boji za univerzální svobodu a mír. „Šimon Peres inspiroval svět svou vrozenou lidskostí a slušností,“ dodal s tím, že izraelský exprezident přispěl k „vydláždění cesty k míru, po které budoucí generace půjdou jednoho dne bok po boku“.

Newsletter