Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Zemřel kanadský písničkář a literát Leonard Cohen, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let ve čtvrtek zemřel kanadský hudebník a básník Leonard Cohen. Úmrtí všestranného umělce a autora více než dvou desítek alb oznámila na facebooku jeho nahrávací společnost. Zármutek nad smrtí umělce vyjádřil už mimo jiné kanadský premiér Justin Trudeau nebo starosta Cohenova rodného Montrealu. Příčina úmrtí oznámena nebyla.

„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že legendární básník, písničkář a umělec Leonard Cohen zemřel. Ztratili jsme jednoho z nejuznávanějších a nejplodnějších vizionářů,“ uvádí se ve sdělení, podle něhož se vzpomínková akce na Cohena uskuteční v Los Angeles, kde Cohen mnoho let žil poblíž svých dvou dětí a vnoučete.

„Můj otec zesnul pokojně ve svém domě v Los Angeles,“ uvedl syn umělce Adam Cohen. „Do svého posledního okamžiku psal se svým jedinečným způsobem humoru,“ dodal.

„Leonarde, poezie a hudba žádného jiného umělce nezněla tak jako ta tvoje. Budeš nám chybět,“ napsal v reakci na Cohenovu smrt kanadský premiér Justin Trudeau. Nad smrtí rodáka z Montrealu vyjádřil „hluboký zármutek“. Cohenova tvorba je podle Trudeaua stejně aktuální dnes jako v 60. letech.

„Dnes jsme přišli o jednoho z našich největších ambasadorů a o ikonu,“ uvedl starosta Montrealu Denis Coderre. Zároveň nařídil, aby vlajky ve městě byly spuštěny na půl žerdi.

Před Cohenovým domem v Montrealu se od oznámení jeho úmrtí začaly shromažďovat desítky fanoušků. Na místě zapalovali svíčky a pokládali květiny. Na schodech u domu se objevil také klobouk, který neodmyslitelně patřil ke Cohenově image.

Cohen byl vedle Boba Dylana či Paula Simona jedním z písničkářů, jejichž sláva se zrodila v uvolněných 60. letech a od té doby ovlivnili několik generací. Za to si vysloužil mimo jiné přijetí do rokenrolové síně slávy a udělení nejvyššího kanadského civilního řádu.

Ještě před začátkem hudební dráhy napsal Cohen počátkem 60. let dva romány, ale když jeho druhé dílo po úspěchu toho prvního u kritiky narazilo i v souvislosti s příliš otevřeným pohledem na téma sexu, vrhl se na muziku. Básně však psát nepřestal a na kontě má přes deset vydaných sbírek poezie.

V hudebním světě prorazil, až když se v roce 1966 přestěhoval z Kanady do New Yorku. První studiové album vydal v roce 1967 pod názvem Songs of Leonard Cohen, poslední nahrávka You Want It Darker mu vyšla letos v říjnu, tedy o téměř půl století později. Kromě toho má Cohen na kontě osm koncertních alb a pět kompilací.

Po počátečním výrazně folkovém období začal do své hudby míchat vlivy popu či kabaretního stylu. Jeho hluboký hlas na nahrávkách i koncertech od 80. let často doprovázely ženské vokály.

Podle mnohých byly Cohenovy literární i hudební kvality neoddělitelné. „Když lidé mluví o Leonardovi, zapomínají zmínit jeho melodie, které jsou pro mě, spolu s jeho texty, jeho nejvýjimečnějšími výtvory,“ řekl letos magazínu The New Yorker Bob Dylan.

Newsletter