Zimola: S prezidentem jsme mluvili o koalici v jižních Čechách

Sestavování koalice v Jihočeském kraji bylo podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) hlavním tématem jeho dnešní schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. Zimola rovněž Zemanovi poděkoval za dlouhodobou podporu. Situace v sociální demokracii po krajských volbách, v nichž zvítězila jen v jižních Čech a na Vysočině, a otázka dalšího vývoje ve straně nebyla podle hejtmana předmětem dnešního setkání. Zimola to po schůzce na Pražském hradě řekl ČTK.

Zeman v posledních dnech opakuje, že příčinu volebního neúspěchu ČSSD nevidí ve špatné práci krajů, ale v chybách strany na celostátní úrovni. Prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka dnes uvedl, že strana, která prohraje, chybuje nedostatečně důrazným vedením a málo přesvědčivým programem. Úspěšní hejtmani ČSSD z Jihočeského kraje a z Vysočiny se podle Zemana staví k vedení strany rezervovaně.

Zimola byl jedním z účastníků tzv. lánské schůzky, na které po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 několik vysoce postavených členů ČSSD jednalo se Zemanem o sesazení současného premiéra Bohuslava Sobotky z pozice lídra strany a týmu vyjednavačů o vládě. Jihočeského hejtmana považují média za možného kandidáta na vedení sociálních demokratů, které v příštím roce čeká volební sněm. Zimola však po krajských volbách uvedl, že o takové funkci zatím neuvažuje.

Dnes přiznal, že schůzku se Zemanem ohlásil předem proto, aby nepřipomínala schůzku v Lánech. „Psal jsem to i panu předsedovi Sobotkovi, aby nebyl překvapen tím, že jdu k panu prezidentovi. Skutečně na tom nevidím nic špatného. Nevím, proč by se hejtman neměl a nemohl scházet s panem prezidentem,“ řekl před schůzkou se Zemanem novinářům.

Místopředseda ČSSD a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček ČTK řekl, že schůzku Zimoly se Zemanem chápe. „Informoval o ní sám pan Zimola s tím, že je to na jeho žádost a že jde poděkovat panu prezidentovi za jeho podporu, takže to tak vnímám a rozumím tomu,“ řekl Hamáček.

Hamáček dnešní Zemanovu schůzku v kontextu jeho výroků o vedení ČSSD nevnímá jako tlak ze strany prezidenta na sociální demokracii. „My se jako ČSSD necítíme pod tlakem,“ řekl.

Newsletter