Zisk Bayeru ve čtvrtletí stoupl o 19 procent

Německé farmaceutické a chemické společnosti Bayer vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 19 procent na 1,19 miliardy eur (32,2 miliardy Kč). Firmě se daří držet pod kontrolou náklady na prodej ve farmaceutické divizi a zvýšila ceny některých zemědělských pesticidů. Současně Bayer, který nyní kupuje amerického výrobce semen a hnojiv Monsanto, zlepšil výhled zisku na celý letošní rok.

Hrubý provozní zisk (EBITDA) bez mimořádných položek stoupl o šest procent na 2,68 miliardy eur. Překonal tak očekávání analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zisk 2,52 miliardy eur.

Tržby se zvýšily o 2,3 procenta na 11,26 miliardy eur, hlavně díky prodeji léků Xarelto a Eylea. Prodej léků na předpis stoupl o 7,3 procenta.

Bayer nyní očekává za celý rok zvýšení zisku nejméně o sedm procent, původně firma počítala s růstem nejméně o čtyři procenta. Tržby se za celý rok mají pohybovat v rozmezí 46 miliard až 47 miliard eur.

Bayer se letos v září dohodl na převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto za 66 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč). Pokud spojení schválí regulační úřady, vznikne největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který bude ovládat přes čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů.

Newsletter