Zisk Buffettovy společnosti Berkshire se propadl o třetinu

Čistý zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway známého amerického miliardáře Warrena Buffetta se ve druhém čtvrtletí meziročně propadl o více než třetinu na čtyři miliardy dolarů (necelých sto miliard Kč). Za poklesem zisku stály podle agentury Reuters nižší investiční příjmy a slabší výsledky pojišťovacích aktivit.

Firma dnes rovněž oznámila, že její provozní zisk se ve čtvrtletí snížil o deset procent na 3,9 miliardy dolarů. Celkové tržby společnosti nicméně stouply o tři procenta na 51,4 miliardy dolarů.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako jsou Coca-Cola, IBM a American Express.

Čtyřiaosmdesátiletý Buffett řídí Berkshire od roku 1965 a je největším akcionářem podniku. Díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku „věštec z Omahy“.

V letošním žebříčku nejbohatších lidí světa, který sestavuje časopis Forbes, obsadil Buffett třetí místo s majetkem v hodnotě téměř 73 miliard dolarů. První příčku si udržel spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates, za kterým následoval mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú.

Newsletter