Dolar navyšuje zisky v dolarovém indexu a proti euru i procyklickým měnám. Celkově je na devizovém trhu patrný nádech rizikově averzní nálady. Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna krátce zpevnila k 26,15 za euro, poté však rychle oslabila zpět nad 26,20 za euro.

Zisk cestovní kanceláře Thomas Cook se ve čtvrtletí propadl

Britské cestovní kanceláři Thomas Cook klesl základní provozní zisk ve třetím finančním čtvrtletí o 93 procent na dva miliony liber (64,1 milionu Kč). Společnost přeorientovávala nabídku dovolených z východního na západní Středomoří. Kancelář Thomas Cook, která je nejstarší cestovní společností na světě, zároveň snížila odhad celoročního zisku. Stojí za tím útoky v Evropě a nezdařený vojenský puč v Turecku, které zákazníky nutí měnit dovolenkové plány.

„Pohybujeme se v náročné geopolitické situaci s opakovaným narušením pořádku v některých z našich klíčových… destinací,“ uvedl generální ředitel Peter Fankhauser. Turecko je pro Thomas Cook čtvrtým nejvýznamnějším trhem.

Britské rozhodnutí o vystoupení z Evropské unie se podle něj na rezervacích výrazně neprojevilo. Nečekaný výsledek červnového referenda o členství Británie v EU ale zvýšil „všeobecný pocit nejistoty“ jak pro podnikatelské aktivity společnosti, tak pro její zákazníky, sdělil také.

Britská libra se po referendu výrazně propadla, vůči dolaru nyní ztrácí zhruba 12 procent a vůči euru 8,5 procenta, což znamená, že zahraniční dovolené jsou pro Brity dražší.

Thomas Cook nyní předpokládá, že za účetní rok do konce září vytvoří provozní zisk 300 milionů GBP. V květnu počítala s výsledkem mezi 310 miliony GBP a 335 miliony GBP.

Akcie společnosti klesly v posledních 12 měsících o více než polovinu. Poté, co Fankhauser slíbil, že společnost vyplatí dividendu, dnes vykazovaly nárůst o sedm procent. K růstu jim pomohly také údaje, že rezervace na zimní dovolené překonaly očekávání.

Newsletter