Zisk čínských průmyslových firem rostl nejrychleji za tři roky

Zisk čínských průmyslových firem se v srpnu zvýšil o 19,5 procenta na 534,8 miliardy jüanů (téměř dva biliony Kč). Tempo růstu bylo nejvyšší za tři roky díky vyššímu prodeji a cenám a také nižším nákladům. Zpráva, kterou zveřejnil čínský statistický úřad, ukazuje na posílení ekonomické aktivity v zemi.

Druhá největší ekonomika světa loni rostla nejpomaleji za 25 let. V poslední době však začíná vykazovat známky stabilizace, mimo jiné díky rozkvětu trhu s bydlením a vládním výdajům. Růst je však nerovnoměrný a firmy v některých sektorech, jako například ocelářský, si nevedou dobře kvůli nadměrné kapacitě.

Zisk průmyslových firem vykazuje pozitivní změny a vliv na něj má vládní politika, uvedl v prohlášení úředník statistického úřadu Che Pching. Upozornil však, že k vysokému srpnovému růstu přispěl také nízký základ ve stejném měsíci loňského roku a tradiční průmyslová odvětví se nadále potýkají s problémy.

Zisk firem ze zpracovatelského sektoru se v srpnu zvýšil o 14,1 procenta. Zisk v těžařském sektoru však klesl o 70,9 procenta.

Za leden až srpen se zisk meziročně zvýšil o 8,4 procenta. Závazky čínských průmyslových firem pak byly na konci srpna o 4,6 procenta vyšší než ve stejném období loni.

Údaje pokrývají velké podniky s ročními příjmy z hlavních operací více než 20 milionů jüanů (72 milionů Kč), napsala agentura Reuters.

Newsletter