Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje pod 25,50 za euro.

Zisk Delta Air Lines překonal odhady, ukazatel tržeb klesá

Zisk druhé největší americké letecké společnosti Delta Air Lines ve třetím čtvrtletí klesl, překonal však očekávání. V poklesu pokračoval i klíčový ukazatel tržeb v poměru k přepravní kapacitě a Delta dnes uvedla, že proti tomu zasáhne omezením růstu kapacit.

Čistý zisk aerolinek v meziročním srovnání klesl o čtyři procenta na 1,3 miliardy dolarů (31,8 miliardy Kč). Zisk na akcii dosáhl 1,70 USD a o pět centů překonal průměrný odhad analytiků v anketě agentury Thomson Reuters I/B/E/S.

Výsledky třetího čtvrtletí negativně ovlivnil srpnový výpadek počítačových systémů v ústředí Delty. Kvůli němu podnik musel zrušit asi 2300 letů a na tržbách přišel o zhruba 100 milionů dolarů. Provozní zisk aerolinek se v důsledku toho ve třetím čtvrtletí snížil o zhruba 150 milionů USD.

Celkové tržby dosáhly 10,5 miliardy USD (257 miliard Kč) a skončily mírně pod odhady. Ukazatel tržeb ve srovnání s přepravní kapacitou klesl o 6,8 procenta a Delta čeká v celém letošním roce jeho snížení o 3-5 procent.

Delta rovněž uvedla, že příští rok bude dál omezovat růst přepravních kapacit, aby podpořila ceny, které sráží rostoucí přebytek kapacit. Na letech přes Atlantik firma plánuje od listopadu snížit kapacitu o tři až čtyři procenta.

Newsletter